Gümüş ve Gümüş Marketim

Gümüş ; Simgesi Ag, Atom sayısı 47,  Atom ağırlığı 107,868, Yoğunluğu 10,5 olan, 961,93 santigrat derecede eriyen, parlak beyaz renkte, kolay işlenen, tel ve plaka durumuna gelebilen, değerli bir elementtir.

Gümüşün en geniş kullanım alanı kuyumculuk ve gümüş işçiliğin dedir, Ancak bu alanlarda kullanılan gümüş %7,5 oranında bakır yada başka bir metal içerir. Gümüş ayrıca fotoğrafçılıkta çok geniş bir kullanıma sahiptir. Ayrıca dişçilikte, lehim alaşımlarında, elektrik bağlantılarında, yüksek kapasiteli gümüş çinko ve gümüş kadmiyum pillerinde de gümüş kullanılır, cam yada metallerin üzeri gümüş boyayla kaplanarak ayna üretilir yeni kaplanmış gümüş görünür ışığın en iyi yansıtıcısıdır, Dünyada birçok ülkede madeni paraların yapımında da gümüş kullanılmaktadır.


Gümüş en çok siyanür'leme yöntemi ile elde edilir, Doğal gümüş filizi ince toz haline getirilir ve sodyum siyanürle (NaCN) işlemden geçirilir işlem sonrası gümüş iyonik halde sıvılaşır.

Gümüşün maden fiyatı günlük kurlara göre değişir, kuyumculuk sektöründe ve diğer kullanılan sektörlerde yapılan işçiliği ve kullanılan gramı doğrultusunda farklı fiyatlarla değişiklik göstermektedir.

Gümüşten bütün takı modelleri üretilebilir küpe, kolye, bileklik, yüzük, saat, bilezik, kemer, broş vs.. ürünler bay ve bayan model çeşitleri ile üretilmektedir.